Organizm człowieka to niezwykle skomplikowana i fascynująca konstrukcja. Wszelkie niepożądane zmiany w jego funkcjonowaniu, nawet  jeśli są niewielkie i niezauważalne na pierwszy rzut oka i  nie dają wyraźnych objawów, są możliwe do wychwycenia już na początkowym etapie dzięki odpowiednim badaniom. Badania laboratoryjne pozwalają na szybką i dokładną diagnozę, dając jednocześnie punkt wyjścia do dalszej diagnostyki. Objawy kliniczne poparte wykonaniem badań umożliwiają  szybkie zdiagnozowanie choroby i dają możliwość powrotu do zdrowia. Analityka obejmuje zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Czym są badania laboratoryjne?
Badania laboratoryjne są szybkim i wiarygodnym odzwierciedleniem stanu zdrowia badanej osoby. Wystarczy próbka danego materiału (między innymi krwi, moczu, lub wymazu z podejrzanej zmiany) by uzyskać informacje o stanie zdrowia i potencjalnych zagrożeniach dla Pacjenta. Do wykonania badań nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, a koszty wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Do podstawowych badań zalicza się przede wszystkim morfologię krwi i badanie ogólne moczu.

Wszelkie stany chorobowe, nawet, jeśli są utajone, dają zmiany w obrazie krwi i moczu. Badania laboratoryjne to podstawa do dalszej diagnostyki i wykonania bardziej szczegółowych badań, pod konkretnym kątem. Na podstawie uzyskanych wyników, lekarz może zadecydować o dalszej, dokładniejszej diagnostyce, lub o podjęciu leczenia, jeśli są one wystarczające. Przeprowadzanie profilaktycznych badań może ocalić zdrowie, a nawet życie człowieka. Nie ma w tym ani krzty przesady – wiele chorób nie daje objawów dopóty, dopóki nie osiągną zaawansowanego stadium. Wtedy jednak w wielu przypadkach może być za późno na skuteczne leczenie, a z konsekwencjami może przyjść nam mierzyć się nawet do końca życia.

Badania laboratoryjne należy wykonywać nie tylko w ostateczności. Należy przeprowadzać je regularnie, co pozwoli uniknąć późniejszych powikłań.

Centrum Medyczce Vitamedicum oferuje szeroki zakresu badań diagnostycznych i specjalistycznych, zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami.
Współpracujemy z nowoczesnym laboratorium medyczno – analitycznym Synevo, dzięki czemu możemy zaoferować naszym Pacjentom ponad 1000 badań z krwi i moczu.

Badanie krwi, jak się przygotować ?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania:
Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia, należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.
Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki:
W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

Badanie moczu, jak się przygotować ?

Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.

Pobranie moczu – wskazania przed pobraniem:
• stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych płynów,
• unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
• zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
• dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.

Nie zaleca się wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.

Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”.

W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.

Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.