Masaż sportowy

Masaż sportowy jest jednym z elementów, który wchodzi w skład całego kompleksu zabiegów sportowych stosowanych w odnowie biologicznej. Aby zwiększyć działanie masażu sportowego należy łączyć go z zabiegami fizykalnymi, takimi jak: sauna fińska, okłady parafinowe, naświetlania lampą Sollux, prądy diadynamiczne, ultradźwięki, kąpiele wodne, kąpiele borowinowe i solankowe. Przestawione powyżej zabiegi wchodzą w zakres odnowy biologicznej.

DLA KOGO?

Podczas wykonywania masażu sportowego musimy brać pod uwagę kilka istotnych czynników, a mianowicie: płeć i wiek zawodnika, stan jego wytrenowania, stopień reaktywności neurowegetatywnej, rodzaj uprawianej dyscypliny sportowej, wielkość obszaru objętego masażem oraz porę roku. Należy pamiętać, że u kobiet stosujemy masaż mniej intensywny niż u mężczyzn: ta sama zasada obowiązuje przy masażu juniorów w stosunku do seniorów. Zawodników o dużej masie mięśniowej i uprawiających dyscypliny siłowe oraz wytrzymałościowe należy masować energiczniej i silniej niż sportowców startujących w zawodach technicznych i precyzyjnych. Biorąc pod uwagę stopień reaktywności neurowegetatywnej musimy pamiętać, ze sportowcy z przewagą napięcia układu współczulnego wymagają bodźców o małym natężeniu i łagodnego masowania, natomiast zawodnicy z przewagą układu przywspółczulnego, ze względu na mała aktywność, potrzebują zabiegów o dużym natężeniu i energicznych bodźców.

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Masaż sportowy, tak samo jak masaż klasyczny leczniczy czy relaksacyjny, aby był skuteczny, należy wykonywać w seriach nie dłuższych niż 20 zabiegów, po których musimy zastosować przerwę 14-dniową, ze względu na odczyn przyzwyczajenia mięśni do bodźców mechanicznych. W przerwach tych wskazane są inne zabiegi fizykoterapeutyczne. W praktyce sportowej bardzo mało czasu przeznacza się na bierny odpoczynek i dlatego masaż stosujemy przez większą część roku kalendarzowego.  Aby masaż spełniał swoje zadanie, musimy stopniowo zwiększać czas trwania, jak również intensywność bodźców.

ZASTOSOWANIE

Masaż sportowy jest podobny do masażu klasycznego leczniczego lub relaksacyjnego. Różnica polega tylko na tym,że podczas masażu sportowego stosujmy dłuższe,bardziej energiczne i silniejsze ruchy oraz używamy do masażu THERAGUNU. Celem masażu sportowego jest zapobieganie objawom patologicznym, które mogą powstać w wyniku dużych przeciążeń występujących w sporcie wyczynowym. Masaż sportowy powinien spełniać następujące funkcje:

  • rozgrzewającą- przygotowując do treningu czy zawodów,
  • regenerującą- przyspieszając powrót organizmu po dużym wysiłku do stanu prawidłowego,
  • leczniczą- wspomagając leczenie urazów powstałych podczas treningu czy zawodów,