Badania genetyczne

Gen jest podstawową jednostką dziedziczności składającą się z kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA), która stanowi “instrukcję” dla produkcji białka w komórce. W genomie człowieka znajdują się 23 pary chromosomów zawierające około 23.000 genów.

Każdy z nas dziedziczy dwie kopie większości genów – jedną kopię od matki i jedną od ojca. To – czy zawarta w nich informacja genetyczna jest poprawna – decyduje o naszym życiu, o rozwoju chorób i podatności na nie, reakcji na leki, a nawet o szansie na zdrowe potomstwo.

Aktualnie znanych jest około 7.000 chorób genetycznych. Szacuje się, że każdy człowiek jest nosicielem od 7 do 10 mutacji – czyli poważnych błędów w sekwencji DNA. Mutacje te mogą być przyczyną powstawania chorób genetycznych, gdyż uszkodzony gen nie przekazuje poprawnych instrukcji naszemu organizmowi.

DNA jest “instrukcją” zawierającą informacje o tym jak i gdzie zbudować białko oraz do jakiego przedziału komórki je przesłać. To one decydują o wyglądzie naszego organizmu oraz determinują rozwój wielu chorób.

Rozszyfrowanie trwało 13 lat i kosztowało ponad 3 mld dolarów. Było dla medycyny tym, czym dla astronautyki lądowanie człowieka na Księżycu. Różnice genetyczne między ludźmi oraz mutacje zachodzące w genach sprawiają, że każda choroba może mieć tyle twarzy, ile cierpiących na nią osób.

Dotychczasowe podejście do leczenia oparte na się uśrednionych wynikach badań klinicznych służących do stworzenia jednej zasady postępowania okazało się więc nieefektywne, bo badania genetyczne pokazały, że tzw. “przeciętny pacjent” nie istnieje.

Badania genetyczne umożliwiły powstanie koncepcji medycyny spersonalizowanej –  czyli właściwego leczenia konkretnego Pacjenta we właściwym czasie. To pozwala zaoszczędzić chorym dyskomfortu przechodzenie agresywnych, ale mało skutecznych dla nich terapii.

W Vitamedicum – przy współpracy z ekspertami z Centrum Diagnostyki Genetycznej i Immunologicznej Genelab – proponujemy wykonanie kompleksowych programów diagnostycznych (testów genetycznych) dopasowanych do indywidualnych  potrzeb naszych Pacjentów.

W ciągu 4-5  tygodni otrzymają Państwo szczegółowe wyniki badania oraz ich analizę przedstawiona w formie opisowej i graficznej w raporcie genetycznym.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA
DLACZEGO WARTO?
DNA COMPLEX - KOMPLEKSOWY PAKIET DIAGNOSTYCZNY
BEAUTY SENSOR - GENETYCZNA PIELĘGNACJA SKÓRY
STWÓRZ WŁASNY PROGRAM BADAŃ
Sprawdź ceny badań
testy nietolerancji pokarmowej