Bańka chińska

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Ze względu na działanie baniek, stosujemy je w dwóch odmianach:

1. Jako zabiegi w konwencji akupunkturowej na BAP zgodnie z “recepturą punktową”. Ordynacja zabiegów w takich przypadkach jest taka sama jak w akupresurze.

2. Jako masaż bańką ( na podkładzie wspomagającym) wykonywanym w odpowiednich strefach refleksyjnych.

Zabieg zaleca się stosować codziennie lub co drugi dzień w serii 5-10 zabiegów.

Masaż bańkami określana jest jako terapia próżniowa (vacuum), gdyż do wytworzenia podciśnienia wykorzystuje się bańki, które wskutek rozrzedzenia w nich powietrza przyczepiają się do skóry powodując jej wessanie na wysokość około 1-3 centymetrów. Podciśnienie wytworzone w bańce w sposób mechaniczny podrażnia znajdujące się w skórze receptory, a także wpływa na naczynia krwionośne. Efektem terapeutyczny wzmaga także zastosowanie jako “podkładu mokrego” odpowiedniego środka wspomagającego masaż, tj. maści lub żelu. W naszej klinice, stosujemy bańki gumowe. W przypadku bańki gumowej podciśnienie jest wytwarzane przez nacisk gumowej kopuły i nagłe jej zwolnienie.

ZASTOSOWANIE

Bardzo dobre rezultaty daje zastosowanie terapii próżniowej w świeżych urazach narządu ruchu, głownie w uszkodzeniach tkanek miękkich i stawów. Zabieg polega wtedy na masażu bańką miejsca uszkodzenia w formie kilkuminutowego masażu z użyciem środka wspomagającego w celu wywołania silnego miejscowego odczynu, co poznajemy po przekrwieniu skóry. Jeśli terapia nie przynosi wyraźnej poprawy po pierwszym zabiegu, to powtarzamy go 2 lub 3 razy w odstępach kilku dni. Masażyści stosują także bańki jako element masażu antycellulitowego, który przynosi efekty, stosując masaż w serii od 10-15 zabiegów. Przy zachowaniu od jednego do dwóch dni odstępu między seriami.