0

Depilacja laserowa, kiedy i gdzie warto zrobić?

Depilacja laserowa jest najbardziej skuteczną metodą trwałego usuwania zbędnego owłosienia.  Istnieje wiele czynników, które mają znaczący wpływ na jej efekty.  Pierwszym bardzo ważnym elementem jest sam laser. Istotne jest, by udając się na zabieg depilacji wybierać takie gabinety, gdzie kosmetolodzy pracują na laserach diodowych, które posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i jakości, a przede wszystkim mają one spójną, spolaryzowaną wiązkę światła o jednej długości fali. Należy zwracać uwagę czy do depilacji wykorzystywany jest laser, czy urządzenie IPL, ponieważ sam IPL to impulsywne źródło światła o różnej długości fali, które są rozproszone. Docierają one do różnych warstw skóry i dają przede wszystkim mniejszą skuteczność niż lasery. W naszej klinice kosmetolodzy pracują na najnowocześniejszym na rynku laserze diodowym LightSheer™ ET.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem są: kolor włosa, faza w jakiej znajduje się włos oraz karnacja Pacjenta. Depilacja laserowa jest najbardziej skuteczna w przypadku ciemnych, czarnych włosów, które zawierają najwięcej melaniny. Samo światło lasera pochłaniane jest przez melaninę, czyli barwnik włosa, następnie zamieniane jest na ciepło, które niszczy trwale mieszek włosowy. Wykazano, że włosy są efektywnie usuwane w fazie anagen, czyli w fazie wzrostu. Skóra do zabiegu nie może być opalona, musi być jak najbardziej jasna. Po wykonanej depilacji nie wolno opalać miejsca zabiegowego minimum 4 tygodnie. Dlatego też najlepszym okresem na wykonanie depilacji laserowej jest okres jesienno-zimowy, kiedy słońce nie jest tak intensywne, jak w lecie.

Kluczem do efektywnej depilacji jest również systematyczność. Zabiegi powinny być wykonywane serii minimum 4 do 6 zabiegów w odstępach co 6 do 8 czasem 10 tygodni, by usuwane włosy znajdywały się w fazie anagen.

Bardzo ważna jest również sama konsultacja, która pozwoli kosmetologom dobrać odpowiednie parametry do karnacji, koloru i grubości włosa, ale przede wszystkim umożliwi wykluczyć przeciwwskazania.

Kiedy nie wykonywać depilacji laserowej?
Przeciwwskazania

 

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona 2-3 dni, może pojawić się obrzęk okołomieszkowy – są to naturalne reakcje skóry. Ważne jest by 3-5 dni po zabiegu unikać basenu, sauny, siłowni, stosować delikatne preparaty myjące (np. bezmydłowe, bezalkoholowe żele). W przypadku depilacji pach nie wolno stosować antyperspirantów, dezodorantów. Tego samego dnia po depilacji należy unikać gorących kąpieli i delikatnie pielęgnować skórę stosując kremy łagodzące np. Cicalfate, Alantan, Bepanthen (tak długo jak jest to potrzebne).  Do 2 tygodni po depilacji nie wolno nakładać preparatów z kwasami i korzystać z zabiegów złuszczających.  Miejsca zabiegowego nie można opalać minimum 4 tygodnie po wykonanej depilacji laserowej, przez ten czas jak i podczas całej serii zabiegowej należy stosować kremy z wysokim filtrem SPF 50.

Depilacja laserowa jest najskuteczniejszą metodą dostępną na rynku, która umożliwia trwałe usunięcie owłosienia. Kluczowa jest konsultacja u specjalisty, który opowie o całej procedurze zabiegowej, zbierze dokładny wywiad, wykluczy przeciwwskazania i rozwieje wszelakie wątpliwości.