Tlenoterapia hiperbaryczna to nowoczesna i skuteczna metoda powszechnie stosowana na całym świecie, umożliwiająca bezbolesne i nieinwazyjne leczenie wielu ostrych i przewlekłych schorzeń. Podstawą tlenoterapii hiperbarycznej jest działanie czystego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem, w specjalnej komorze ciśnieniowej, tzw. komorze hiperbarycznej (mHBOT – mild Hyperbaric Oxygen Therapy)z użyciem tlenu z koncentratora (95%) pod ciśnieniem do 3,2 ATA.

Tlenoterapia hiperbaryczna polega na leczeniu tlenem przy pomocy ciśnienia wyższego od atmosferycznego, dzięki temu zanikają naturalne bariery przenikania tlenu przez tkanki, w następstwie czego dostaje się on nie tylko do krwioobiegu, ale również do pozostałych układów. Tlenoterapia za pomocą komory hiperbarycznej ma pozytywny wpływ na cały organizm.

Dzięki zastosowaniu komory hiperbarycznej, uzyskiwane ciśnienie cząstkowe tlenu jest znacznie wyższe, niż podczas oddychania czystym tlenem w warunkach normobarycznych (przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym). Efekt ten osiąga się przez zwiększenie zdolności transportowej tlenu w krwi. W warunkach normobarycznych transport tlenu jest ograniczony przez zdolność hemoglobiny do jego wiązania w krwinkach czerwonych i bardzo małą  ilość tlenu jest transportowane przez osocze krwi. Przenikanie tlenu przez osocze jest jednak znacznie zwiększone przy zastosowaniu HBO ze względu na wyższą rozpuszczalność tlenu w miarę wzrostu ciśnienia.

Na czym polega leczenie?
Ciśnienie wyższe od atmosferycznego sprawia, że tlen pozbawiony jest fizjologicznych barier i z łatwością przenika do płynów fizjologicznych oraz komórek ciała, również w źle ukrwionych rejonach, takich jak rany czy ogniska udarowe, wspomaga leczenie zakażeń i stanów zapalnych oraz zwiększa liczbę multipotencjalnych komórek macierzystych, które przemieszczają się do uszkodzonych komórek i tkanek, powodując ich regenerację. Badania przeprowadzone na University of Pennsylvania School of Medicine wykazały, że tlenoterapia hiperbaryczna znacząco zwiększa aktywność komórek macierzystych w organizmie. Zespół badawczy zmierzył poziom krążących komórek macierzystych we krwi badanych ochotników przed, podczas i po serii 20 zabiegów HBOT. Wyniki były zdumiewające! Po jednym zabiegu, stężenie komórek macierzystych wzrosło dwukrotnie, a po serii 20 zabiegów, ilość komórek macierzystych wzrosła ośmiokrotnie!

Terapia hiperbaryczna to ogromna szansa dla wielu, nawet ciężko chorych pacjentów, u których konwencjonalne metody leczenia nie dają pożądanego efektu:
ośmiokrotnie zwiększa liczbę komórek macierzystych krążących w organizmie komórki macierzyste znajdujące się w szpiku mają zdolność przemieszczania się do uszkodzonych komórek, powodując ich wyleczenie
sprzyja fizjologicznym procesom w organizmie, usprawniając gojenie i regenerację tkanek, szczególnie pomocna w leczeniu pacjentów z cukrzycą
działa stymulująco na układ immunologiczny, działając przeciwzapalnie i wspomagając leczenie wielu chorób cywilizacyjnych
zwiększa wydolność organizmu u sportowców
wspomaga pracę serca
wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, w tym wspomaga leczenie ADHD i autyzmu
wpływa na ograniczenie wzrostu i proliferację komórek nowotworowych
skraca czas rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych, stomatologicznych i z zakresu medycyny estetycznej (np. zabiegi laserowe)
może mieć ogromny wpływ na spowolnienie procesów starzenia się organizmu

Zastosowanie komory hiperbarycznej w neurologii:
·         udary mózgowe,
·         urazy czaszkowo-mózgowe,
·         porażenie nerwu twarzowego,
·         stwardnienie rozsiane (SM).

Zastosowanie  w reumatologii, ortopedii i traumatologii:
·         aseptyczna martwica kości,
·         popromienna martwica, kości,
·         zapalenie kości,
·         urazy kości,
·         urazy tkanek miękkich,
·         urazy sportowe,
·         osteochondroza,
·         osteoporoza,
·         fibromalgia,
·         zespół cieśni nadgarstka,
·         reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
·         choroba zwyrodnieniowa stawów,
·         zespoły przeciążeniowe układu ruchu.

Zastosowanie w kardiologii:
·         stabilna posatać choroby niedokrwiennej serca,
·         ostre zespoły wieńcowe i zawał serca,
·         zaburzenia rytmu serca,
·         wady serca.

Zastosowanie w dermatologii:
·         trudno gojące się rany pooperacyjne i pourazowe,
·         stopa cukrzycowa,
·         rany w przebiegu krytycznego niedokrwienia kończyn,
·         odmrożenie kończyn,
·         infekcje skóry,
·         grzybice skóry,
·         oparzenia skóry.

Zastosowanie w pediatrii:
·         mózgowe porażenie dziecięce (MPD),
·         autyzm.

Zastosowanie w laryngologii:
·         nagła głuchota,
·         złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego.

Zastosowanie komory hiperbarycznej w impotencji:
Problem niepłodności równie często jak kobiet dotyka mężczyzn. Najczęściej odpowiedzialne za nią są dysfunkcje prostaty prowadzące do niskiej jakości nasienia. Również w tym wypadku na ratunek przychodzi hiperbaria tlenowa zapewniając lepsze utlenienie miejsc dotkniętych hipoksją. Terapia w komorze hiperbarycznej stanowi w pełni bezpieczną metodę wspierania niepłodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn ponieważ:
·         zwiększa stężenie tlenu w tkankach jąder,
·         poprawia jakość nasienia,
·         zwiększa ukrwienie kanalików nasiennych jąder,
·         przyspiesza eliminacje toksyn,
·         wspomaga migrację fibroblastów, mitozę oraz indukuje syntezę kolagenu.

Tlenoterapia hiperbaryczna wpływa również na poprawę zaburzeń seksualnych, takich jak obniżone libido czy impotencja.

[mk_button corner_style=”full_rounded” size=”large” url=”https://vitamedicum.pl/cennik/zabiegi/”]Jesteś zainteresowany ?
Zobacz nasze ceny ![/mk_button]